Wierzyciel, który nie ze swojej winy nie zdążył w porę zgłosić roszczeń przeciw spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, znajduje się w trudnej sytuacji. Jeśli spółka została wykreślona z rejestru, zanim uzyskał tytuł egzekucyjny, pozostaje mu tylko skierowanie roszczeń wobec członków zarządu tej spółki. Sąd zbada, czy w sprawie zaistniały „wyjątkowe okoliczności”, które umożliwiają uznanie odpowiedzialności członków zarządu.
Za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada sama spółka jako osoba prawna (art. 151 § 4 KSH). Ponosi ona tę odpowiedzialność samodzielnie i całym swoim majątkiem, za jej zobowiązania nie odpowiadają natomiast wspólnicy. Właśnie odseparowanie wspólników od zobowiązań w dużej mierze decyduje o atrakcyjności tej formy prowadzenia działalności gospodarczej.
Odpowiedzialność wspólników spółki z o.o. to wyjątek
Podstawowym ryzykiem, z którym muszą się liczyć wspólnicy, jest ryzyko gospodarcze związane z wniesieniem do spółki wkładów. Jeśli spółka nie działa tak dobrze, jak zakładali wspólnicy i przynosi straty, to wspólnicy nie będą zarabiać albo nawet nie odzyskają tego, co zainwestowali, by uruchomić spółkę. Kodeks spółek handlowych przewiduje wprawdzie kilka szczególnych sytuacji, w których może wchodzić w grę odpowiedzialność wspólników (z art. 13 KSH wynika na przykład, że wspólnicy mogą ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich lub wobec spółki za czynności podejmowane przed zarejestrowaniem spółki, na etapie spółki z o.o. w organizacji), niemniej aby ta odpowiedź wchodziła w grę, musi zostać zrealizowanych kilka przesłanek. Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter incydentalny i dlatego jest to tak pożądana forma organizacyjna działalności.
Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. a likwidacja
Czym innym jest natomiast odpowiedzialność członków zarządu spółki, którymi mogą być wspólnicy lub osoby spoza ich grona.
Przepis art. 299 KSH przewiduje odpowiedzialność osobistą członków zarządu względem osób trzecich – wierzycieli. Zachodzi ona w sytuacji, gdy egzekucja przeprowadzona przez wierzycieli przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Odpowiedzialność ta ma charakter subsydiarny, gdyż wchodzi w grę wyłącznie w sytuacji, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna i wierzyciele nie będą mogli wyegzekwować od spółki swoich należności w całości lub w części.
Ponadto odpowiedzialność przewidziana w art. 299 KSH ma charakter:
- osobisty
- nieograniczony
- odszkodowawczy
Wierzyciele mogą dochodzić odpowiedzialności za zobowiązania wobec członków zarządu bez ograniczeń z całego ich majątku osobistego.
Treść art. 299 KSH przewiduje w istocie odpowiedzialność za zawinione niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Jeśli zachodzą okoliczności uzasadniające złożenie takiego wniosku, członkowie zarządu mają obowiązek z nim wystąpić.
Przesłanki odpowiedzialności członków zarządu
Przesłankami odpowiedzialności przewidzianej w art. 299 § 1 KSH są:
- istnienie określonego zobowiązania w czasie, kiedy dana osoba była członkiem zarządu spółki, oraz
- bezskuteczność egzekucji tego zobowiązania przeciwko spółce.
Obie przesłanki muszą wystąpić łącznie. Dla drugiej nie ma znaczenia, czy do bezskutecznej egzekucji doszło w czasie, gdy członek zarządu nadal pełnił swoją funkcję czy też został z niej odwołany. Kluczowe jest to, że okoliczności do zgłoszenia wniosku o upadłość zaistniały w czasie, gdy zasiadał w zarządzie.
Kiedy członek zarządu może się zwolnić od odpowiedzialności
W pewnych sytuacjach możliwe jest uchylenie się przez członka zarządu od odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Okoliczności te wypunktowane są w § 2 omawianego przepisu.
I tak, członek zarządu może zwolnić się z odpowiedzialności za długi spółki z o.o. w następujących przypadkach:
- gdy złoży we właściwym terminie wniosek o ogłoszenie upadłości spółki lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu;
- gdy nie ponosi winy za niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości;
- gdy pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.
Więcej na ten temat piszemy w artykule „Okoliczności wyłączające odpowiedzialność członka zarządu spółki”
Co w sytuacji, gdy spółka z o.o. przestała istnieć, zanim wierzyciel zgłosił swoje roszczenia?
Powiedziano już, że dla odpowiedzialności członka zarządu nie ma znaczenia, czy nadal pełni swoją funkcję – ważne, że był w zarządzie w momencie, gdy zaszły okoliczności uzasadniające złożenie wniosku o upadłość. Sytuacja może się jednak częściowo odwrócić i skomplikować. Mianowicie, co w sytuacji, gdy wierzyciel nie może wystąpić z roszczeniem przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ani wszcząć przeciwko niej egzekucji, gdyż przestała ona istnieć? Czy może w takiej sytuacji skierować roszczenie przeciwko członkom zarządu? Przepis art. 299 KSH wyraźnie przewiduje przecież, że warunkiem odpowiedzialności członka zarządu jest bezskuteczna egzekucja przeciw spółce. O tym, jak można rozumieć bezskuteczność, piszemy w tym artykule [link do tekstu nr 2].
Uzależnienie włączenia odpowiedzialności członka zarządu od dysponowanie przez wierzyciela tytułem egzekucyjnym przeciwko spółce z o.o. wynika z faktu, że dokument ten stanowi potwierdzenie istnienia zobowiązania spółki. Przepisy nie przewidują możliwości ustalenia tej okoliczności w postępowaniu prowadzonym od razu przeciwko członkom zarządu, z pominięciem spółki.
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15.06.1999 r. o sygnaturze akt III CZP 10/99 uznał, że dokonanie ustaleń dotyczących istnienia zobowiązania spółki w postępowaniu prowadzonym przeciwko członkom zarządu stanowiłoby niedopuszczalne rozstrzygnięcie o stosunku prawnym podmiotu nieuczestniczącego w procesie.
Tytułem egzekucyjnym może być:
- wyrok sądu
- nakaz zapłaty stwierdzający obowiązek uiszczenia przez spółę z o.o. określonej sumy na rzecz wierzyciela (dwa pierwsze warianty występują najczęściej)
- wyciąg z zatwierdzonej przez sędziego-komisarza listy wierzytelności zawierający oznaczenie wierzytelności (rzadziej).
Sąd Najwyższy o szczególnych okolicznościach, w których wierzyciel może wystąpić z roszczeniem od razu przeciwko członkom zarządu
Nie podlega kwestionowaniu, że posiadanie przez wierzyciela tytułu egzekucyjnego jest także warunkiem przeprowadzenia przez wierzyciela egzekucji zobowiązania spółki. Jak zabezpieczyć jednak interes wierzyciela w sytuacji, gdy nie jest w stanie uzyskać tytułu egzekucyjnego i nie ponosi za to winy? Do takiej sytuacji dojdzie na przykład w przypadku, gdy przed wszczęciem postępowania sądowego przeciwko spółce z o.o. lub w toku tego procesu dojdzie do wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego.
Czy skoro wierzyciel nie ma możliwości ustalenia istnienia zobowiązania spółki z o.o. ani przeprowadzenia egzekucji z jej majątku, może ratować się skierowaniem roszczenia od razu przeciwko byłemu członkowi zarządu zlikwidowanej spółki? Sąd Najwyższy kilkukrotnie pochylał się nad tym pytaniem, ale nie sformułował jednolitej interpretacji.
„W szczególnie uzasadnionych wypadkach dopuszczalne jest odstępstwo od zasady, według której wierzyciel powołujący się na bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce z o.o. nie może pozwać członka jej zarządu na podstawie art. 299 § 1 KSH (art. 298 § 1 KH) bez uprzedniego uzyskania tytułu egzekucyjnego przeciwko spółce” – wskazał w wyroku z dnia 13.12.2006 r. (II CSK 300/06).
Kanwą dla wydania takiego wyroku była sytuacja, w której spółka z o.o. upadła jeszcze przed wytoczeniem przeciwko niej powództwa. Niezwłocznie po zakończeniu postępowania upadłościowego spółka została wykreślone z rejestru, co odebrało wierzycielom szansę na uzyskanie tytułu egzekucyjnego w postaci wyciągu z listy wierzytelności.
W ocenie Sądu Najwyższego taką sytuację można potraktować jako szczególnie uzasadniony wypadek, który pozwala – w drodze wyjątku – na wykazanie istnienia wierzytelności wobec spółki w procesie przeciwko członkom jej zarządu.
W omawianej sprawie bezskuteczność egzekucji spółki z o.o. nie budziła żadnych wątpliwości, a ustalenie wszystkich danych niezbędnych do stwierdzenia istnienia zobowiązania możliwe było na podstawie dostępnych sądowi akt postępowania upadłościowego.
Również Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 8.09.2017 r. (I ACa 433/17) stanął po stronie wierzycieli. Podkreślił, że sam fakt braku tytułu egzekucyjnego (wobec spółki z o.o.) nie wpływa na zasadność roszczenia, bo powód może na zasadach ogólnych wykazać istnienie wierzytelności wobec dłużnika.
Wyrok Sądu Najwyższego niekorzystny dla wierzycieli spółki z o.o.
Takie korzystne rozstrzygnięcie nie zawsze jednak będzie wchodziło w grę. W wyroku z dnia 13.03.2014 r. (I CSK 286/13) Sąd Najwyższy orzekł, że „sam fakt utraty bytu prawnego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie uzasadnia odstąpienia od zasady, że wierzyciel spółki pozywający członków jej zarządu z powołaniem się na bezskuteczną egzekucję zobowiązania spółki powinien dysponować stwierdzającym to zobowiązanie tytułem egzekucyjnym przeciwko spółce”. W orzeczeniu tym nie odrzucił omówionego wcześniej, korzystnego dla wierzycieli wyroku, ale podkreślił z całą stanowczością, że wyrok z 2006 roku dotyczył sprawy o wyjątkowym charakterze.
Wyjątkowość ta zamykała się w tym, że sąd rozpoznający powództwo przeciwko członkom zarządu miał możliwość ustalenia danych, które powinny widnieć w tytule egzekucyjnym przedstawionym przez wierzyciela, bezpośrednio z akt postępowania upadłościowego. W braku zatwierdzonej listy wierzytelności wierzyciel nie może wykazać, że egzekucja zobowiązań spółki była bezskuteczna.
Podsumowanie: można czy nie można pozwać od razu członków zarządu?
Tak, jak to zostało wskazane powyżej, brak tytułu egzekucyjnego wobec spółki z o.o. nie zawsze będzie przesądzać o niemożności wszczęcia postępowania o zapłatę przeciwko członkom zarządu. Jak wskazał Sąd Najwyższy – wszystko uzależnione jest od okoliczności danej sprawy. Pomimo istnienia dwóch linii orzeczniczych, większość orzeczeń sprowadza się do korzystniejszej interpretacji przepisów dla wierzycieli. Co zdaniem autora, jest stanowiskiem słusznym. W pewnych okolicznościach uzyskanie przez wierzyciela tytułu wykonawczego przeciwko spółce z o.o. jest niemożliwe do osiągnięcia np. z uwagi na wykreślenie spółki z Rejestru Przedsiębiorców. Trudno sobie wyobrazić by w takiej sytuacji wierzyciel pozostał bez jakiejkolwiek ochrony prawnej w zakresie możliwości dochodzenia swojego roszczenia na drodze sądowej od członków zarządu wykreślonej spółki.
Co możemy dla Ciebie zrobić
Kancelaria STERRN oferuje obsługę prawną w zakresie:
- ograniczenia lub całkowitego wyłączenia odpowiedzialności Członków Zarządu za zobowiązania spółki,
- wspierania w dochodzeniu roszczeń od obecnych oraz byłych Członków Zarządu.