Ulga podatkowa

Płać tylko 5% podatku dochodowego!

Przeanalizujemy Twoją sytuację
i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.

Zapytaj o ulgę

Ulga IP BOX – czym jest?

IP BOX (Intellectual Property Box) to ulga w polskim prawie podatkowym, skierowana m.in. do podmiotów tworzących oprogramowanie, w tym software house, programisty oraz specjalisty z branży IT takiego jak project manager czy analityk, dzięki której płaci się 5% podatku dochodowego.


Kto może skorzystać z ulgi?

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą – zarówno podatnicy PIT jak i CIT

Ile realnie możesz zaoszczędzić?

Twój roczny dochód (zł) Podatek przed ulgą (zł) Podatek z ulgą IP BOX (zł) Zostaje
w kieszeni
100.000 19.000 5.000 14.000
150.000 28.500 7.500 21.000
250.000 47.500 12.500 35.000
350.000 66.500 17.500 49.000

Co możemy dla Ciebie zrobić

1.

Przeanalizujemy Twoją działalność

Twoja działalność powinna spełniać kilka warunków. Sprawdzimy, czy jesteś uprawniony do IP BOX.

2.

Zweryfikujemy kwestie formalne

Rodzaj prowadzonej działalności to nie wszystko. Ważne są też kwestie formalne, które sprawdzimy, czy są spełnione, a także doradzimy w tej kwestii.

3.

Zabezpieczymy prawnie

Ostrożności nigdy dosyć. Dlatego uzyskamy dla Ciebie indywidualną interpretację podatkową, która zabezpieczy Twoje prawo do IP BOX.

4.

Rozliczymy za Ciebie ulgę

Rozliczenie IP BOX wymaga złożenia specjalnej deklaracji podatkowej oraz dodatkowo poprowadzonej ewidencji. Jeżeli będziesz potrzebował – odciążymy Cię od tego.

5.

Pomożemy w kontaktach z organami podatkowymi

Przepisy o IP BOX są złożone. Poprowadzimy merytoryczny dialog w Twoim imieniu zarówno w toku czynności kontrolnych, jak i postępowania podatkowego lub sądowego.

Łukasz

"Zachęcony pozytywnymi opiniami kolegów, programistów, którzy skorzystali z usług działu podatkowego Kancelarii Sterrn, w zakresie ulgi IP BOX umówiłem się na spotkanie. Uzyskałem obszerne wyjaśnienia w wątpliwych dla mnie kwestiach.”

Krzysztof

"Polecam kancelarię STERRN każdemu programiście na B2B, który nie przepada za wysokimi podatkami.
Zespół doradztwa podatkowego przeprowadził mnie przez cały proces wdrożenia ulgi IP BOX z największym profesjonalizmem."

Sfeo Group

"Partner godny zaufania, nie tylko pod kątem ulgi podatkowej ale również innych spraw prawno-podatkowych. Kancelarię polecił mi znajomy, który również korzysta z ich usług."

FAQ

 • 1. Ile kosztuje Wasza usługa?

  Cena jest ustalana indywidualnie do potrzeb klienta. Honorarium obejmuje poszczególne etapy, które przedstawimy Ci w ofercie.

 • 2. Czy tylko programista może korzystać z IP BOX?

  Nie. Zgodnie z obecną linią interpretacyjną, osoby pełniące funkcje ukierunkowane na tworzenie, rozwój, modyfikowanie oprogramowania również mogą z niej korzystać, w tym Analityk biznesowy i Project Manager.

 • 3. Ile trwa proces wdrożenia IP BOX?

  Nie da się jednoznacznie przewidzieć, ponieważ składa się na to praca trzech osób: Twoja, nasza i urzędnika rozpatrującego wniosek.
  Zakładając, że nasza współpraca przebiegnie sprawnie, jesteśmy w stanie sporządzić gotowy wniosek do 14 dni roboczych.
  Organ ma co do zasady 3 miesiące na wydanie interpretacji, lecz w związku z Covid-19 okres ten został wydłużony do 6 miesięcy.
  W praktyce należy się liczyć z 3-4 miesiącami.

 • 4. Jakie dokumenty są potrzebne?

  To zależy od skali Twojej działalności.
  W najprostszych przypadkach (np. indywidualnych programistów), aby potwierdzić prawo do IP BOX musimy sprawdzić umowy, z których wynagrodzenie ma zostać objęte ulgą.
  Jeżeli jednak mówimy o złożonej działalności, wówczas ocena których dokumentów będziemy potrzebować zostanie przedstawiona po rozmowie.

 • 5. Co to jest interpretacja podatkowa i czy jest niezbędna?

  Interpretacja podatkowa to dokument potwierdzający kwalifikację prawną przedstawionej w niej działalności, wydawana przez specjalny organ (KIS).
  Stanowi potwierdzenie, że w danym przypadku podatnik właściwie interpretuje przepisy, co później stanowi podstawę jego działań, jak przykładowo skorzystanie z IP BOX.
  IP BOX jest po prostu obecnym w systemie uprawnieniem podatnika, podobnie jak wiele innych ulg podatkowych.
  Niestety przepisy o IP BOX posiadają wiele wad konstrukcyjnych, co może prowadzić do sporu z organem, a na ten wypadek dobrze jest się zabezpieczyć.
  Uzyskanie interpretacji nie jest więc niezbędne by skorzystać z IP BOX, ale jest silnie rekomendowane przez Ministerstwo Finansów, jak i rzesze doradców podatkowych.
  Należy przy tym pamiętać, że ochrona z interpretacji podatkowej nie jest skuteczna, jeżeli rzeczywista działalność nie odzwierciedla tej, wobec której został wydana interpretacja.
  W związku z tym bardzo ważne, aby umiejętnie przedstawić fakty istotne dla IP BOX.

 • 6. Kiedy będę mógł płacić 5% podatek?

  IP BOX jest ulgą rozliczaną rocznie.
  Oznacza to, że w trakcie roku podatkowego płacisz zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z przyjętą przez siebie formą opodatkowania, a następnie w rocznym zeznaniu podatkowym należy wskazać wysokość podstawy opodatkowania 5% stawką.
  Wiąże się to z koniecznością złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym (różnicą w opodatkowaniu) i decyzją jej zwrotu albo zaliczenia na poczet kolejnych podatków.
  Rozliczenie ulgi dla lat ubiegłych jest analogiczne. Polega na złożeniu korekt deklaracji, gdzie możliwe jest skorygowanie rozliczeń do 5 lat wstecz, niemniej w przy IP BOX nie dalej niż 2019 r.

 • 7. Czy zajmujecie się pomocą w kontroli, postępowaniu, sporze sądowym ws. IP BOX?

  Tak.
  Napotkaliśmy już liczne błędy w interpretacji przepisów IP BOX przez organy podatkowe.
  W razie potrzeby jesteśmy gotowi Cię reprezentować.
  Honorarium Kancelarii ustalane jest wówczas indywidualnie.

 • 8. Czy rośnie ryzyko kontroli skarbowej?

  Korzystanie z każdej ulgi podatkowej stwarza takie ryzyko. W razie jej wystąpienia, masz nasze wsparcie.

 • 9. Czy interpretacja podatkowa jest konieczna?

  Nie. Zapewnia jednak ochronę prawną w sytuacji kontroli skarbowej.

 • 10. Prowadzę software house zatrudniający programistów na B2B. Czy też możecie mi pomóc?

  Ulga jest dla wszystkich podatników PIT/CIT, niezależnie od skali działalności.
  Firmy zatrudniające programistów mogą zarówno same skorzystać z IP BOX, jak i spokojnie zaproponować wdrożenie ulgi swoim współpracownikom.

 • 11. Mam problem z rozliczeniem IP BOX. Czy możecie mi pomóc?

  Tak.
  Jest jedna z dodatkowych usług w ramach naszej oferty.
  W zależności od Twoich potrzeb rozliczeniowych, przedstawimy Ci w niej dokładną wycenę.

 • 12. Czy organ skarbowy może zignorować pozytywną interpretację?

  Niestety tak. Rzadko ma to miejsce, natomiast w takiej sytuacji niezwłocznie skontaktuj się z nami , a my podejmiemy za Ciebie odpowiednie działania.

  Za interpretacją podatkową stoją przepisy, które gwarantują ochronę w zakresie podatkowym i karnoskarbowym. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, w której rzeczywisty przedmiot Twojej działalności nie zgadza się z tym przedstawionym w interpretacji. Wówczas, ochrona prawna danej interpretacji podatkowej nie jest skuteczna. Z tego powodu kluczowe żebyś możliwie najdokładniej odpowiedział na nasze pytania w formularzu, który Ci wyślemy.

 • 13. Czy mogę liczyć na pomoc z ewidencją IP BOX?

  Oczywiście, w trakcie fazy końcowej wdrażania ulgi, wyślemy Ci dopasowany do Twoich potrzeb wzór wraz z opisem i dokładną instrukcją.

 • 14. Czy za wstępną analizę muszę zapłacić?

  Jeżeli ocenimy, że nie ma podstawy do objęcia ulgą to poinformujemy Cię o tym oraz poradzimy co należałoby zmienić. Jeżeli nie będziesz mógł skorzystać z ulgi IP BOX to nic za to nie zapłacisz, tak więc warto spróbować.

Nie czekaj. Umów się na konsultację już dziś.